20 maja 2023

PIELEGNACJA

Pielęgnacja Appenzellera nie jest kłopotliwa. Krótka dwuwarstwowa okrywa włosowa wymieniana jest 2 razy w roku, na wiosnę wymianie ulegają obie warstwy podszerstek i włos okrywowy, w sezonie zimowym tylko podszerstek. Podczas wymiany włosa bariera ochronna skóry ulega podrażnieniu i jej przebudowa powodować może świąd czy łupież. W trudniejszych okresach można psa wspomóc preparatami z kwasami tłuszczowymi do okry włosowej dla psów.

 

Szczenięta i młode psy bardzo potrzebują regularnej rutyny, odpoczynku i snu. Nie śpiąc poddawane są działaniu wielu bodźców dnia codziennego odbierając tym samym bardzo dużo wrażeń, bawią się, poznają świat, aż padną - zasypiając tam gdzie stoją. Szczeniak, który był zajęty przez ponad pół godziny, jest zmęczony. Zapotrzebowanie na sen jest bardzo małe w porównaniu do psich seniorów. Harmonogram z określonymi zadaniami, chodzenie, jedzenie, spanie, zabawa, da Ci pewność, że zapewniasz swojemu szczeniakowi odpowiednią do wieku ilość snu i odpoczynku. Jeśli pies śpi, pozwól mu spać dobrze, nie przeszkadzaj mu. Psy, które dorastają w ruchliwym, nerwowym lub hałaśliwym otoczeniu, częściej stają się niepewne lub nerwicowe niż psy, które dorastają w równowadze z odpowiednim odpoczynkiem i regularnością. Po posiłkach czas na drzemkę! bieganie lub zabawa z pełnym żołądkiem nie jest dobre dla żadnego psa.

 

Na spacerach, ważne jest, aby mógł się zrelaksować, biegać i bawić się z innymi znajomymi psami. Twój pies potrzebuje ćwiczeń. Psy, które codziennie mają kontakt z rówieśnikami podczas chodzenia, uczą się zachowań społecznych w zabawny sposób. Ale ćwiczenia stymulują również rozwój twojego psa, szczególnie mięśni. Pamiętaj o swoim psie: szczeniak nie może chodzić na długie spacery, a spacery obok roweru nie są odpowiednie dla szczeniąt. Zapytaj hodowcę o minimalny i maksymalny ruch, jaki powinien mieć Twój szczeniak lub młody pies. Stary pies wskazuje, kiedy będzie go za dużo. Jego tempo spada.

 

 

w Polsce

APPENZELLER SENNENHUND