20 maja 2023

RATOWNICTWO

Fantastyczny węch psa czyni go doskonałym detektywem. Psy ratownicze używają nosa i wytrwałości do poszukiwania zaginionych ludzi na terenach otwartych, pod gruzami i w wodzie. Psy pracują ze stałym treserem, właścicielem psa. Razem tworzą zgrany zespół.

Psy są specjalnie szkolone min., aby rozpoznawać zapach ciała ludzi. Podczas przeszukiwania terenów otwartych psy w linii przeszukują wyznaczony obszar przeszukiwania. Oznacza to, że psy nie szukają indywidualnie, ale w grupach z kilkoma psami. Psy biegają swobodnie i postępują zgodnie z poleceniami przewodnika.

Przeszukiwanie gruzu działa według innej metody. Psy ratownicze przeszukują jeden po drugim. Każdy pies ma swój własny kawałek. Pies wskazuje, skąd pochodzi najsilniejszy zapach gruzu.

Psy mogą szukać tonących ludzi na wodzie. Znalezienie z wody jest najtrudniejsze, ponieważ zapach ciała ludzi w wodzie nie rozprzestrzenia się tak dobrze / daleko. Dlatego poszukiwanie w tej sytuacji dotyczy tylko psów ratowniczych z dużym doświadczeniem.

Nie wszystkie psy nadają się by zostać psem ratowniczym. Akcja ratunkowa często odbywa się w trudnym terenie. Dlatego ważne jest, aby pies poradził sobie z tym fizycznie, psychicznie i miał odpowiednią budowę a także musi łatwo dostosowywać się do warunków w które wchodzi. Pies musi być zdrowy, nie może mieć dysplazji łokci i bioder. Pies musi lubić pracować i współpracować z przewodnikiem.

Szkolenie psa ratownika zwykle rozpoczyna się, gdy jest jeszcze szczeniakiem. Krok po kroku Przewodnik uczy psa, że szukanie i znajdowanie ludzi jest przyjemnością i wielką zabawą.

By zostać Przewodnikiem z psem ratunkowym trzeba przejść odpowiednie szkolenia trwające około 2-3 lata. jest to czas na zgłębienie wiedzy z zakresu odpowiedzianego i z zdyscyplinowanego prowadzenia psa, metodyk wyszukiwania, etologii psa a także użytkowania map i kompasów.

W Polsce w chwili obecnej nie ma appenzellera jako psa ratownika. Appenzeller bardzo lubi używać nosa, można zatem wykorzystywać go we wszelkich dyscyplinach węchowych np. jako pies narkotykowy. W Szwajcarii wyszkolono kilka appenzellerów jako psów lawinowych / gruzowiskowy.

 

w Polsce

APPENZELLER SENNENHUND